איך להימנע מאבק במהלך שיפוץ ולהשאר בריא

אחת הבעיות הנלוות לתהליך השיפוץ בבית, היא בעיית האבק שנוצר תוך כדי התהליך. ככל שהשיפוצים מקיפים יותר וככל שהם מתארכים זמן רב יותר, כך גדלה כמות האבק שהם גורמים.

האבק הזה לא מרפה. הוא נכנס לאף, נכנס מתחת לבגדים, נדבק בריהוט ומצטבר בכל מקום. ככל שעובר הזמן הבעיה מחריפה והופכת להיות אקוטית יותר. מהם הגורמים להיווצרות של כמות גדולה כל כך של אבק? איך אפשר להימנע מאבק במהלך השיפוץ בבית או בעסק? בשורות הבאות נעסוק בנושא רגיש ובעייתי למדיי.

 

מדוע נוצר אבק בזמן שיפוצים

אף שלכאורה התשובה לשאלה הזאת היא טריוויאלית, הרי שיש בה מידה מסוימת של צדק. בלי קשר לנזק הסביבתי ששיפוץ יכול לעשות לדוגמא נזילות מים. האמת היא שלא כל סוגי השיפוצים יוצרים בהכרח אבק בכמות גדולה כמו כמו שמפורט במדריך שיפוץ דירה.

בך למשל, עבודות חשמל למיניהן שאינן דורשות חציבה, לא ייצרו כמות גדולה של אבק. עם זאת, ישנן פעולות בזמן השיפוצים שמלוות בכמויות אבק גדולות. שבירת קירות, קידוחים למיניהם וכאמור חציבות עבור צנרת חשמל ,יכולות לייצר אבק בכמויות גדולות. גם החלפת צנרת המים והביוב יוצרת כמות לא קטנה של אבק.

ואחרון חביב – ביצוע פוליש למרצפות בבית נחשבת לפעולה ה"מלוכלכת" ביותר, בכל מה שקשור באבק. האבק מצטבר ומגיע למעשה לכל פינה בבית, כולל למקומות שבכלל לא קשורים – ארונות בחדר השינה, למשל, או ארונות המטבח. זאת, גם כשהשיפוצים נערכים בכלל במרפסת.

 

איך נמנעים מאבק במהלך שיפוץ

האמת ניתנת להיאמר – קשה למדיי להימנע לחלוטין מאבק. עם זאת, ישנן שתי דרכים עיקריות שיכולות לסייע. הראשונה – להסיר את כל השטיחים בבית ולאפסן אותם. אם יש שטיחים או כיסויי בד על הקירות – כדאי להסיר גם אותם. בנוסף, כדאי מאד לרוקן לחלוטין את החלל שבו מתבצע השיפוץ, כך שקל יותר לנקות אותו.

במקום שבו מתבצע השיפוץ בפועל, מומלץ לשטוף את המרצפות מעת לעת. גם שטיפה קלה של המרצפות גורמת לאבק לשקוע. בנוסף, אפשר להעביר מעת לעת סמרטוט לח על הקירות. במצב הזה, גם כשקודחים, האבק לא מתפזר. אם השיפוץ מתבצע בקיץ, ניתן לנסות בעזרת מאווררים להסיט את האבק החוצה, תוך שמעת לעת שוטפים את המרצפות ואת הקירות במטרה לצמצם ככל האפשר את ענני האבק או לכל הפחות למנוע ממנו להיכנס לחדרים בבית שבהם לא נערכים שיפוצים.

בנוסף, חשוב להכין מראש מכולה שתקלוט את כל הפסולת שמצטברת בזמן השיפוצים, כולל שרוול ייעודי המאפשר להשליך את הפסולת בישר למכולה. במצב כזה, כמות האבק שנוצרת כתוצאה מהשלכת הפסולת מצטמצמת מאד.

למרות האמור לעיל, האמת היא שקשה עד בלתי אפשרי להימנע מאבק במהלך השיפוצים. מדובר ברע הכרחי, והפתרון הנכון ביותר הוא פשוט לנקות היטב לאחר השיפוצים ולהסיר את האבק מכל מקום שאליו הוא הגיע. בהחלט ניתן למתן את ההשפעה של האבק ולהקטין במידה ניכרת את ההצטברות שלו באמצעים שתוארו לעיל, אבל התקווה לשיפוצים ללא אבק היא יומרנית למדיי.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מוצרים בריאים
צרו איתנו קשר