גמילה מסמים – מהם התסמינים לכך

כל מי שהצליח להיגמל בעבר מסמים יכול לומר: זה קשה, אפילו מאוד, אבל זה שווה את הקושי.

אתם מנסים להגיש עזרה לאדם מכור? אתם נחושים בדעתכם לעשות כל מה שתוכלו כדי לעזור לו? אם כך, אתם חייבים להבין בפני מה הוא עומד ומה באמת כולל תהליך הגמילה.

 

גמילה פיזית

כאשר מדברים על תהליך של גמילה מסמים צריך להבין שמדברים למעשה על מספר שלבים של גמילה, כאשר השלב הראשון הוא כמובן השלב הפיזי. השאלה איך הגוף של הנגמל יגיב מאוד תלוי בכמה גורמים שונים, כמו למשל: לאיזה סמים הוא היה מכור? על איזו תקופת התמכרות מדובר? בן כמה הנגמל? והאם יש לו עוד מחלות אחרות? באופן כללי בהחלט צפוי מצב של "קריז" שבו הגוף מבקש עוד ועוד מהסם המוכר. השלב הזה יכול להימשך כמה ימים עד שבועות, ולא מדובר על התמודדות פשוטה. זה יכול להגיע למצב של הקאות, רעידות וכדומה, אך החדשות הטובות הן שמדובר על שלב יחסית קצר שבסופו הגוף יצליח לנקות את עצמו מהסם ומהדרישה הפיזית אליו.

 

הגמילה הנפשית

אין ספק שבנושא כמו גמילה מסמים הקושי היותר משמעותי עבור רוב האנשים, הוא הקושי הנפשי. אנחנו רגילים לעשות שימוש בסמים שגורמים לנו לתופעות מסוימות, אנחנו מקשרים זאת לאינספור סיטואציות בחיים ועכשיו, בבת אחת, אנחנו צריכים להתמודד וללמוד לחיות בלי אותו סם. לא מדובר על עניין פשוט ולכן תופעות הלוואי והתסמינים במובן הזה יכולים לבוא לידי ביטוי בדמות:

  1. כעס נוראי על עצמי ועל הסביבה
  2. תנודות שונות במצב הרוח
  3. לחץ
  4. חרדה
  5. כמיהה ועוד

 

חשוב לדעת שכאן כבר נכנסים לתמונה גם המשפחה והאנשים הקרובים, שכן חלק מההתמודדות הנפשית תהיה מולם. לכן בהחלט יש תפקיד גם לכל האנשים הקרובים לנגמל בכל תהליך הגמילה שלו.

 

לאן כדאי לפנות לקבלת עזרה?

ברוב המקרים, כאשר מדובר על התמכרות לסמים קשים ועל התמכרות מורכבת, לא קל לצאת מזה לבד. למעשה, זה כמעט בלתי אפשרי, ולכן ברור מדוע צריך להפנות את הנגמל אל מרכז גמילה כזה או אחר. מה שכן, אם אתם רוצים לסייע מכל הלב לאותו אדם שצריך להיגמל, בהחלט כדאי יהיה לבדוק לאן אתם פונים ובאיזה מרכז גמילה אתם בוחרים עבורו. אין ספק שזה צריך להיות מרכז גמילה טוב שעובדים בו אנשי מקצוע שהמומחיות שלהם היא זו: סיוע לאנשים שצריכים לעבור תהליך של גמילה. בנוסף, חשוב להבין שלהיגמל באמת מסמים כאלה ואחרים זה לא דבר פשוט. זה תהליך ובהחלט יכול להיות שיהיו עליות ומורדות. יחד עם זאת, אם בוחרים את מרכז הגמילה הטוב ביותר ואם נותנים לנגמל סיוע לכל אורך הדרך, הסיכויים הם לטובתו ובהחלט יכול להיות שהוא יצליח להתמודד עם האתגר שמחכה לו.

 

קופסת כדורים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מוצרים בריאים
צרו איתנו קשר