דלקות עיניים – איך ניתן למנוע אותן ומה לעשות במידה וכבר הופיעו

העיניים הן איבר החישה המשמעותי ביותר בגוף. רוב הזמן, ראייה מרגישה לנו כל כך טבעית שאנחנו אפילו לא חושבים על המורכבות של ביצוע פעולה זו על ידי הגוף. עם זאת, כשהראייה נפגעת, כתוצאה מדלקת למשל, מתווספת אליה פגיעה משמעותית גם באורח החיים התקין ובאפשרות לעשות פעולות פשוטות ויום יומיות. סובלים מדלקת עיניים? נמצאים באחת מקבוצות הסיכון? אספנו עבורכם את הטיפים החשובים להימנעות מדלקת וכן לטיפול בדלקת במידה ונדבקתם.

 

דלקת עיניים – שם כולל למחלות מסוגים שונים

ראשית, חשוב להכיר ולהבין את ההבדלים בין סוגים שונים של דלקות עיניים. אמנם נהוג לכנות כל דלקת עיניים בשם זה אך מלבד דלקת הלחמית הנפוצה, ישנם סוגים נוספים של דלקות שעשויות להיגרם ולכל אחת מהן מאפיינים שונים. לכן, לפני כל פנייה לאפיק טיפול, מומלץ לפנות לגורם רפואי מומחה כמו אופטיקה כרמית – קיבוץ מזרע, על מנת לקבל אבחון מדויק של אופי הדלקת והגורמים לה. באופן כללי, נהוג להבחין בין דלקות באמצעות שני גורמים עיקריים – מיקום הדלקת והגורם לדלקת. כאשר מדובר במיקום, נבחין בין דלקת בלחמית (קונג'קטיטביטיס) לדלקת בעפעפיים (בלפריטיס), דלקת בקצה העפעף (שעורה) או דלקת בחלקים הפנימיים של העין (אובאיטיס). דלקת זיהומית יכולה לנבוע מסוגים שונים של זיהומיים, חיידקים, וירוסים או חשיפה לחומרים המעודדים תגובה אלרגית כמו עשן, כימיקלים או אבקנים.

 

מה הטיפול הנפוץ בדלקת עיניים?

הדלקת הנפוצה ביותר היא דלקת בלחמית ועבורה הטיפול משתנה בהתאם לגורם שיוצר את הדלקת. אם מדובר בזיהום חיידקי, הטיפול נעשה באמצעות טיפות או משחה אנטיביוטית. בדלקות הנובעות מווירוסים, ברוב המקרים אין צורך בטיפול מיוחד, שכן הן חולפות מעצמן, אך ניתן להיעזר בטיפות אנטיביוטיקה או סטרואידים על מנת להקל על תסמיני המחלה. במקרה של דלקת אלרגית, הטיפול הנפוץ הוא באמצעות טיפות אנטי-אלרגיות או טיפות סטרואידים. כך או אחרת, בכל טיפול קומפרס חם על העין מקל על התסמינים. כמו כן, חשוב לשטוף ידיים לפני ואחרי כל נגיעה בעין על מנת למנוע הפצה של הדלקת. עבור דלקות עפעפיים ושעורה, קומפרס הוא הטיפול היעיל ביותר ובמקרה של החמרה מומלץ להיעזר גם במשחות מתאימות במרשם רופא. אובאיטיס היא מחלה מורכבת יותר והטיפול בה נעשה בייעוץ רופאי ויכול לנוע מסטרואידים ועד תרופות כימותרפיות וביולוגיות.

 

איך נמנעים מדלקות עיניים?

הדבר החשוב ביותר בהימנעות מדלקת עיניים הוא שמירה על היגיינת העין. מדובר בעיקר בהימנעות ממגע בעין ביד חשופה וכן הקפדה על שטיפת ידיים לפני כל מגע באיזור העין. כמו כן, חשוב להימנע משיתוף של מוצרים אשר מקיימים מגע עם העין עם אנשים נוספים. לדוגמה מוצרי איפור וטיפוח או עדשות ומוצרים נלווים לעדשות. כמו כן, גם שיתוף של מגבות או מצעים עלול להוביל להעברת זיהום לעין, ועל כן יש להקפיד להשתמש במצעים ומגבות נקיים.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מוצרים בריאים
צרו איתנו קשר